Instytut Spraw Społecznych

Panel dyskusyjny „Kobiety w polityce społecznej”

• access_time 28 maja 2019

W dniu 9 maja 2019 roku w Starej Auli  Wydziału  Pedagogicznego przy ulicy Ingardena 4 odbył się panel dyskusyjny Kobiety w polityce społecznej.  Panel został organizowany przez Katedrę Etyki Pracy Socjalnej i Polityki Społecznej Instytutu Spraw Społecznych UP, Polskie Towarzystwo  Polityki Społecznej Regionalny Oddział w Krakowie oraz  Instytut Pileckiego  (ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa).

W panelu wzięli udział dr hab. Magdalena Gawin prof. IH PAN,  podsekretarz stanu w MKiDN,  dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJP II,  dyrektor Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr Dominika Sozańska, Instytut Spraw Społecznych UP. Moderatorem  była dr Agnieszka Konik, Instytut Pileckiego.

Dyskusja dotyczyła obecności kobiet w polityce społecznej. Występują tu w podwójnej roli – klientek i beneficjentek oraz organizatorek i kreatorek  konkretnych rozwiązań społecznych. Punktem wyjścia była refleksja dotycząca przyznania praw wyborczych kobietom w 1918 roku. Ponadto poruszane były problemy bezdomności kobiet, świadczeń rodzinnych, czy obecności kobiet na rynku pracy.

Po panelu, o godzinie 13 w Parku im dra H. Jordana została otwarta wystawa plenerowa  Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918.  Głos zabrali Dziekan Wydziału Pedagogicznego UP dr hab. Ireneusz M. Świtała, prof. UP, dr Wojciech Kozłowskiego, dyrektor Instytutu Pileckiego oraz Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak. Obecny  był także Kazimierz Cholewa  Prezes Towarzystwa Parku imienia dr Henryka Jordana.

ArrowArrow